top of page
2011_10_25_FANDAMENT_sit.jpg

O Lokalitě

Loučná nad Desnou je obec, která se nachází v okrese Šumperk v Olomouckém kraji, necelých 15 km severovýchodně od Šumperka. Žije zde přibližně 1 500 obyvatel. 
Loučná nad Desnou leží v údolí horního toku Desné nad Velkými Losinami pod Červenohorským sedlem.

Contact Us

Co najdete v okolí?

Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně byla postavena za účelem přeměny přebytkové energie v síti na energii potřebnou ve špičkách. To se děje přečerpáváním vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a naopak výrobou energie turbínovým režimem v době její potřeby. Celé zařízení této elektrárny je umístěno v podzemí a tak na povrchu je kromě nádrží jen správní budova. Dlouhé Stráně jsou zajímavostí, která je jednou z nejvíce navštěvovaných v Jeseníkách. Stavba elektrárny započala v roce 1978. Ta byla však několikrát přerušována a tak spuštěna do provozu byla teprve v roce 1996. Elektrárna Dlouhé Stráně je považována za jeden ze sedmi divů České republiky.

dlouhe-strane_edited.jpg
Velké losiny.jpg

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny se nachází v obci Velké Losiny v okrese Šumperk, v krajině předhůří Hrubého Jeseníku. Zdejší renesanční zámek stojí na místě někdejší středověké tvrze.

Místo proslulo nechvalně známými čarodějnickými procesy, které se zde odehrávaly v letech 1678–1696 a padlo jim za oběť 56 osob (mezi nimi byl například i katolický duchovní Kryštof Lautner). Tyto procesy se staly předlohou pro knihu od spisovatele Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Podle tohoto díla byl natočen roku 1969 i stejnojmenný film režiséra Otakara Vávry.

Areál zámku je památkově chráněn, v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou.Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Praděd

Praděd - nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje.
Na jejím vrcholu byla roku 1912 vybudována rozhledna, která však byla roku 1959 odstraněna. Po roku 1970 na jejím místě vyrostla televizní věž vysoká 145 m s vysílačem, rozhlednou ve výšce 40 m a restaurací. Při příznivých podmínkách lze z rozhledny spatřit Beskydy, Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry.
Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí. Na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Na vrcholu hory je umístěn hraniční kámen řádu německých rytířů a vratislavských biskupů z roku 1721.
Praděd nabízí v létě podmínky pro turisty a cykloturisty. Je tady síť značených tras a dvě naučné stezky. V zimě jsou svahy Pradědu a Petrových kamenů využívány jako atraktivní lyžařský areál.

praděd.jpg
stezka.jpg

Stezka v oblacích

Stezka v oblacích je vyhlídková konstrukce postavená ze dřeva a oceli, která se nachází nad obcí Dolní Morava poblíž chaty Slaměnka pod vrcholem Slamníku v masivu Králický Sněžník. Objekt je v provozu od 5. prosince 2015Autorem 55 metrů vysoké stavby je architekt Zdeněk Fránek. Stavba byla postavena v nadmořské výšce 1116 m n. m. poblíž horní stanice lanovky Sněžník vedoucí z Dolní Moravy. Na vrchol stavby ve výšce 55 metrů nad úrovní terénu vede dřevěná stezka o celkové délce 710 metrů. Celá stavba je bezbariérová. Ve směru dolů lze použít 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky, vyrobený z nerez oceli. V nejvyšší části konstrukce se nachází tzv. kapka, což je síť nacházející se ve výšce 50 metrů nad zemí. Věž je zapuštěna až 6,5 m do skalního masivu a v případě dobrých povětrnostních podmínek unese až 4 000 lidí. V horní části je lávka zavěšená na ocelových táhlech o celkové délce 600 m. 

Karlova Studánka

Karlova Studánka je lázeňská obec ležící v okrese Bruntál. Má 165 obyvatel, se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Jen kousek odsud leží nejvyšší vrchol Moravy a českého Slezska – Praděd. Do roku 1949 byla Karlova Studánka osadou obce Suchý Zejf (dnes Světlá Hora-Suchá Rudná). Obec je tvořena jediným, stejnojmenným katastrálním územím a nečlení se na evidenční části. Uváděnou rozlohou 0,46 km² byla po nějakou dobu druhou nejmenší obcí v České republice, aktuálně je uváděna rozloha obce 1,551 183 km². Sousedí s obcemi Malá MorávkaLudvíkov a katastrálním územím Suchá Rudná obce Světlá Hora.

_ov_KST_b447.jpg
125484061_362521481708531_28349811454491

Bílá Opava

Bíla Opava - Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na 13 informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Stezka je dlouhá celkem šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů

Vřesová studánka

Vřesová studánka - pramen na jižním úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků. Podle pověsti objevil Vřesovou studánku lovec, který v těchto místech pronásledoval zraněného jelena. Jelen, když se napil vody ze studánky se uzdravil a zmizel lovci z očí. Později prý se sám lovec vyléčil z těžké nemoci pomocí vody z pramene Vřesové studánky. Jako projev díků zde pak na sloup zavěsil obraz a Vřesová studánka se
stala poutním místem.

129721468_3436088813113363_4857160166148
photozm.jpg

Ski areál Kareš

Ski areál Kareš vznikl v roce 1997 a patřil s jedním vlekem k hotelu Dlouhé Stráně. Později se však k němu přidaly další dva vleky. V současné době zajišťují přepravu čtyři vleky, z nichž jeden je dětský a jeden s nízkým vedením určený pro výuku na monoski a pro snowtubing. Svůj automobil můžete nechat odpočívat na bezplatném parkovišti. Ski areál Kareš disponuje půjčovnou kompletního lyžařského a snowboardového vybavení, ski servisem a také lyžařskou školou ski Raan.

Zámecký park v Loučné

Zámecký park v Loučné

Zámecký areál se nachází v centru obce na terase nad řekou Desnou. Se stavbou zámku začali synové majitele velkolosinského panství Jana st. ze Žerotína někdy kolem roku 1608, kdy už ovšem na místě stával dřevěný lovecký zámeček z konce 15. století. Zámek v tehdy moderním renesančním slohu vystavěla italská stavební huť. V roce 1770 musel Jan Karel ze Žerotína přenechat panství svým věřitelům, v roce 1772 koupil zámek velehradský klášter. V této době byl zámek již obklopen zámeckou zahradou a komplexem vrchnostenských provozoven jako byl pivovar, palírna, hostinec, mlýn a dvůr.

Velké losiny.jpg
bottom of page